Se afișează postările cu eticheta bucuria de a trai. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bucuria de a trai. Afișați toate postările

marți, 13 decembrie 2011

Cum e sa fii frumoasa…

Frumusetea tot timpul promite, dar nu ofera nimic.
— Simone Weil
De cele mai multe ori fiecare om, dar in mod special fiecare femeie, isi doreste sa fie frumoasa. De ce? De unde aceasta nevoie de a avea cele mai fine trasaturi, cea mai frumoasa privire, cel mai gratios corp? Oare din speranta ca ar avea alte oportunitati in viata?


Frumusetea fizica ne da un plus de incredere

Fiecare dintre noi stie ca trebuie sa arate altfel corpul nostru, dar niciodata nu ne gandim la ce ne-ar folosi asta. Oare ceilalti ar observa aceasta schimbare? Chiar ar fi atat de important pentru lumea care ne inconjoara?
Cu siguranta asta ne-ar aduce un plus de incredere si poate plecand de la convingerea interioara viata noastra ar lua o alta directie, aceea pe care ne o dorim. Si chiar asta se intampla in majoritatea cazurilor cand o persoana face efort sa isi corecteze un defect fizic. La fel ca diverse tratamente de infrumusetare, sportul ori interventiile chirurgicale, ca instrumente de corectie a unor defecte sunt acceptate pentru bucuria care o aduc. Orice ne aduce un plus de valoare in cazul imaginii personale este benefic.


Chipul perfect nu e o promisiune de fericire, ci o certitudine de dezastru

Ca un oservator pasiv marturisesc ca am cunoscut mai multe persoane frumoase, care la un moment dat s-au plans de rautatea oamenilor din jurul lor. Initial nu am constientizat asta, nici nu m-am gandit prea mult daca asa o fi. Primul gand care imi bloca ratiunea era: “uite are toate sansele, ce noroc”.

Dar peste ani am inteles ca totusi sa fii o persoana frumoasa este destul de dificil. In primul rand pentru ca frumusetea nu garanteaza fericirea absolut deloc, poate de multe ori chiar impiedica sa fie gasita. De ce? O persoana frumoasa intotdeauna iese in evidenta din multime si deseori cand nu este pregatita. De cele mai multe ori nu e un lucru bun, pentru ca in primul rand starneste invidia, de ce nu si antipatia (des intalnit in cazul femeilor).
Apoi mai e un factor: fetele frumoase uneori devin victime inca din adolescenta cand tentatiile sunt mari, experienta de viata zero si autoprotectia minima. Si fiind in “vizorul public” de fiecare data trebuie sa stii sa iti porti frumusetea cu demnitate, la nivelul asteptarilor celorlalti. Dar cum? Mai tarziu vor sti cum sa duca aceasta “misiune”, dar dupa un sir de experiente nu din cele mai placute. Asa se intampla ca oamenii care nu le vor folosi drept bijuterie, le vor pune sa platesca pentru propria lor uratenie… si poate nu pentru cea fizica neaparat, dar pentru acea sufleteasca cu siguranta!

Cand conteaza daca esti frumoasa

Este evident ca sunt meserii in care conteaza foarte mult frumusetea si la fel de adevarat e ca frumusetea te ajuta, iti mai da un punct in plus ca sa castigi “concursul”. Dar sa fim convinsi ca este suficient sa fii o persoana placuta, ingrijita si inteligenta pentru a-ti crea o viata frumoasa.
Intotdeauna am fost de parerea ca frumusetea se invata. Orice aptitudine dezvoltata din timp iti intra in reflex si simplifica modul de comportament corect mai tarziu. Cu siguranta, ca si altele, gustul estetic poate fi dezvoltat.
Si aici, fac o paranteza, tendintele sunt preluate din societatea in care crestem. Daca in jurul nostru nu vedem oameni ingrijiti, nu avem parte de curatenie si igiena la locul de invatamant sau munca, in locatiile publice sau chiar pe strada, daca zona in care locuim este poluata si murdara cum sa fim noi “frumosi”? Uneori, si cand avem alte idei si o educatie corespunzatoare, mediul ne acapareaza. De ce oare?
Stiu cu siguranta ca un om neingrijit nu poate fi frumos, asa ca haideti sa asimilam frumusetea. Iar pentru asta ar fi prioritar sa o redefinim.
- articol scris de Elena Kireva-
Sursa: http://www.empower.ro/

sâmbătă, 26 noiembrie 2011

Ce ne trebuie pentru a fi bogati? (I)

Exista, in constiinta populara, o multime de idei preconcepute referitoare la calitatile de care avem nevoie pentru a deveni sau a fi bogati. Sunt citate o serie de elemente, obtinute din observatii empirice, de cele mai multe ori din surse neverificate, de “mana a doua”, dar a caror revenire obsesiva, prin repetare, le confera legitimitate.

Se spune ca, pentru a deveni bogat, trebuie sa te nasti intr-o familie bogata, sa mostenesti bogatia, sa fii smecher (nu se vorbeste despre inteligenta), insensibil (sa poti “trece peste cadavre”, la modul figurat, desigur), dispus sa incalci legile si sa te asociezi cu persoane care incalca legile.

In prima parte a articolului voi analiza aceste credinte populare, dupa care voi face o lista de calitati care, personal, cred ca trebuie avute in vedere de cei care doresc sa devina si apoi sa ramana bogati.

Credinta populara

Elementele enuntate mai sus, de care auzim “pe strada” sau “de la prieteni”, nu vin din surse sigure. Nu e vorba de persoane care au stat in preajma celor bogati sau care chiar au fost bogati. Ele sunt, de obicei, rezultatul perceptiei indirecte asupra modului in care cei bogati fac banii, concluzii bazate de informatii incomplete sau fragmentate.

Bogat datorita familiei

“Nu poti fii bogat decat daca te nasti bogat”.

Aceasta afirmatie este demontata din start, de multe exemple bine documentate, din mediul de afaceri. Voi da doar doua: primul Rockefeller, care a pornit “de jos”, fiind foarte sarac, si Warren Buffett, care nu are o ascendenta dintr-o familie bogata, ceea ce nu l-a impiedicat sa ajunga printre cei mai bogati oameni din lume.

Mai mult, exista o seama de informatii despre “copii de bani gata” care nu reusesc sa duca mai departe averea familiei, esuand lamentabil in administrarea ei, desi aveau toate conditiile pentru a fi bogati.

Mostenirea bogatiei

“Poti fi bogat daca mostenesti o avere”.


Si aici, evidentele sunt clare. Cele mai documentate cazuri sunt cele ale castigatorilor la loterie. Am scris un articol exact despre acest subiect, care trateaza asa-zisul “blestem al jucatorului la loterie“.

Daca te uiti cu atentie, vezi ca un castig la loterie are exact aceleasi caracteristici cu cele ale unei mosteniri primite inopinat:
•inainte de castig, persoana in cauza nu dispune de o situatie financiara prea buna;
•castigul vine “din senin”, la un moment pe care persoana in cauza nu il poate decide.

Singura diferenta fata de mostenire este ca persoana care obtine castigul la loterie este activa in obtinerea castigului (joaca la loterie), pe cand un mostenitor poate sa primeasca o mostenire fara sa actioneze activ (cu toate ca, de cele mai multe ori, pentru a merita mostenirea de la ruda bogata, mostenitorul a facut cel putin o fapta buna pentru ruda sa bogata).

Oricum, acest gen de avere are sanse firave pentru a fi mentinuta. Mai multe detalii in articolul de care aminteam.

Sa fii smecher

“Priveste la smecheri, toti sunt plini de bani”.



Trebuie sa pornesc, in analiza acestei afirmatii, de la definirea notiunii de smecher. In DEX definitia e clara:


ȘMÉCHER ~ă (~i, ~e) 1) și substantival (despre persoane) Care se orientează cu pricepere în orice situație, trăgând foloase; viclean; hâtru; șiret. 2) (despre manifestări ale oamenilor) Care denotă prefăcătorie; caracterizat prin abilitate; șiret. Zâmbet ~. / Sursa: NODEX

In jargonul adolescentilor, a fi smecher, sau prescurtat “smec” sau “shmek”, este o notiune care inglobeaza atat smecheria definita in DEX cat si ideile/solutiile produse de oameni inteligenti. Ca atare, e vorba de un amalgam pentru ca nu e “cool” sa spui ca o solutie buna a fost data de un om inteligent.

Revenind, termenul de smecher, in constiinta populara, este cel definit de catre DEX. Acest luru presupune ca smecheria este o forma populara, vulgarizata, de inteligenta, de cele mai multe ori dobandita prin achizitionarea de metode sau tehnici, decat prin oferirea de solutii, utilizand o inteligenta cultivata.

Mai mult, termenul de “smecher” este asociat mai ales lumii interlope, “gri” sau “negre”, ca atare este legat de criminalitate si ilegalitate.

Aici este momentul sa insist putin, asupra perpetuarii starii de bogatie. Desi vedem o seama de exemple, mai ales in presa si televiziunea de scandal, exemple de smecheri bogati, trebuie subliniat un lucru important: aceste persoane vor fi, pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, deposedate de bogatia lor. Chiar daca nu sunt deposedati integral de bogatie, smecherii vor fi hartuiti, aproape continuu, de sistemul politienesc si judiciar, ceea ce ii va impiedica sa se bucure de bogatia lor. In plus, vor ajunge, de cele mai multe ori, la inchisoare.

Ca atare, obtinerea de bogatie prin smecherii nu este o metoda preferabila, chiar daca functioneaza.

Sa fii insensibil

Acest gen de comportament este observat ca trasatura de caracter la oamenii de afaceri. Se spune despre patroni, manageri sau chiar investitori ca sunt insensibili la suferinta oamenilor, ca pot concedia, dintr-o miscare, mii de oameni, fara sa simta niciun regret.

Cel putin o parte din afirmatie este adevarata: un patron poate, intr-adevar, concedia, dintr-o miscare, mii de angajati, dar numai patronul respectiv si, poate, cateva persoane foarte apropiate, pot sti ce se intampla in sufletul lui. Pe de alta parte, aceasta situatie se incadreaza in asa numita dilema morala. Sa-ti dau un exemplu.

Sa zicem ca asisti la o situatie tragica: un tren personal cu o suta de pasageri se indreapta spre un macaz. Macazul dirijeaza trenul spre doua linii. O linie se indreapta spre o prapastie, pentru ca podul peste prapastie s-a surpat, iar pe a doua linie se afla blocata o masina, care e defecta si in care se afla patru persoane care nu pot sa iasa din masina.
Tu te afli la macaz si poti sa-l folosesti. Spre care dintre linii vei indrepta trenul? Atentie, chiar daca nu faci nimic, ai luat o decizie!

Revenind la patron: daca ia decizia de a concedia mii de oameni, mii de oameni vor ramane fara slujba, dar va salva compania si alte zeci de mii vor avea, in continuare, de lucru. Daca nu concediaza mii de oameni, compania da faliment. Decizia ii apartine.

Dupa cum vezi, aceasta caracteristica a insensibilitatii, care pare sa apartina oamenilor bogati, poate sa fie perceputa asa, in anumite situatii, din lipsa de informatii complete.

E adevarat, se pot intalni persoane bogate care iau decizii de afaceri fara sa se gandeasca la angajati. In schimb, se poate observa tot mai mult o noua abordare in privinta managementului resurselor umane, care ne arata ca tot mai multe companii tin seama de consecintele deciziilor lor cand e vorba de angajati. Fac acest lucru fie din dorinta de a-si mentine o buna imagine publica, sau din dorinta de a-si creste profitul, sau din alte motive. Nu conteaza motivele, pentru ca se pare ca acest gen de politica aduce, de multe ori, avantaje acelei afacerii.

Activitate infractionala

“Oamenii bogati incalca legile, dar sunt destul de puternici sa nu le pese”.

Sigur, exista asemenea exemple. Ele apar cand se analizeaza o situatie rupta din context sau din desfasurarea intregii linii temporale. Sa luam exemplu lui Sorin Ovidiu Vantu: a “dat teapa” FNI si, cel putin cativa ani, nu a suportat consecintele legii. Cu toate acestea, mai apoi, pentru ca a continuat sa-si conduca afacerile in acelasi mod, a ajuns sa fie urmarit de procuratura, arestat si apoi eliberat, citat in procese, iarasi arestat si eliberat, intr-un circ permanent pe care il putem urmari cu deliciu in presa de scandal.

Te intreb: chiar daca a scapat pentru moment, faptul ca acum e hartuit permanent, este putin lucru? Ti-ar placea sa duci o asemenea viata?

Dupa cum vezi, din analiza de mai sus, elementele pe care constiinta publica le desemneaza a fi cele care determina sau ajuta un om sa fie bogat nu sunt definitorii. Mai mult, ele nu stau la baza realitatii, pentru ca, de cele mai multe ori, sunt desprinse din context sau din linia temporala, fiind doar situatii limitate in timp.

In partea a doua a articolului voi analiza care sunt calitatiile si situatiile care te ajuta sa devii bogat si sa poti sa-ti mentii, timp indelungat, aceasta bogatie.
Sursa : http://www.empower.ro/bani/ce-ne-trebuie-pentru-a-fi-bogati-i/